• закупуване на електронна система и компоненти (кабел, кабелни канали, гофрирани тръби, крепежни елементи и др.);
  • определяне на местоположението на всеки от елементите на домофона – домофон и кабел;
  • полагане на кабели в жилищната сграда и входа;
  • свързване на кабела към таблото на входа;
  • монтаж на домофона и свързването му към положената ел. инсталация.

домофонВажно е да се отбележи, че необходимост от инсталиране на домофонна система в апартамент обикновено възниква в два случая. Първият е поставянето на защитна система на целия вход. В такава ситуация е препоръчително да закупите необходимото оборудване от едно място за всички апартаменти.

Втората причина е повредата на вече използвания домофон. В този случай технологията на монтажа е много по-проста, тъй като кабелът вече е положен, местоположението на тръбата е определено, достатъчно е само да премахнете повредените елементи на системата, да закупите и монтирате нови на тяхно място.

Домофоните за частна къща са различни от тези, инсталирани в многофамилните жилищни сгради. Първо, в повечето случаи те са за един потребител. Второ, блокът за повикване не се намира на входа, а на портата, монтирани в оградата на парцела на къщата. Трето, в зависимост от зоната на този раздел, дължината на кабела, свързващ домофоните, може да варира в много сериозни граници.

Друга важна характеристика на домофона в частни жилищни сгради е, че монтажните работи често се извършват от самия собственик. Последователността от действия, предприети в този случай, се различава малко от описаната по-горе, но трябва да се вземат предвид няколко нюанса:

Най-изгодно и най-лесно е да монтирате домофон директно по време на строителството на частната къща. Това намалява финансовите разходи и осигурява максимална функционалност на системата;

Най-добрият вариант за полагане на кабела е под земята на дълбочина 70 см;

Тръби и гофри в преходните точки. Гарантира надеждна защита на електрическите кабели, не изисква значителни разходи;

Панелът за повикване трябва да бъде монтиран на оградния стълб на портата от страната на ключалката. Не се препоръчва монтирането на системните елементи върху метални конструкции и изделия;

Домофонът е свързан към разпределително табло, което обикновено се намира вътре в сградата;

Препоръчително е да поставите домофона не на входната врата, а в стая с удобен и бърз достъп от всяка точка на къщата, което е особено важно за сгради с голяма площ. Някои модели домофони предвиждат наличието на две тръби, които се монтират на различни етажи.

Важно! Обикновено домофоните са сложни устройства от електронните системи. Например, много от тях предвиждат възможност за дистанционно отваряне на три ключалки.